Blogger Widgets

O Kampanii

Jeszcze » w 2010 roku ruszyła inicjatywa na rzecz budżetu obywatelskiego w Gdańsku i Sopocie.

W Sopocie - z sukcesem (w trzech kolejnych latach odbyły się głosowania mieszkańców nad budżetem obywatelskim). Staraniem dr Marcina Gerwina (Sopocka Inicjatywa Rozwojowa), eksperta z dziedziny partycypacji społecznej, przyjęte rozwiązania były w tym mieście systematycznie doskonalone.

W Gdańsku negatywne stanowisko włodarzy, polityków i urzędników spowodowało, że budżet obywatelski mógł być wprowadzony wyłącznie na poziomie dzielnic i na poziomie kwot wielokrotnie niższych niż w Sopocie. Z inicjatywy Ewy Lieder, przewodniczącej zarządu dzielnicy Wrzeszcz Dolny, pierwsze głosowanie obywatelskie odbyło się w tej dzielnicy w roku 2012. Rok później mieszkańcy Dolnego Wrzeszcza mogli ponownie wypowiedzieć się w głosowaniu nad wydaniem 60 tys. zł (60% budżetu rady dzielnicy). Pierwszy raz zagłosowali także mieszkańcy Śródmieścia (także 60 tys. zł).

W 2013 inicjatywa w Gdańsku została wznowiona, z inicjatywy rad dzielnic, przedstawicieli organizacji pozarządowych i mieszkańców powołano Kampanię na rzecz budżetu obywatelskiego w Gdańsku. Zaplanowano prace nad szerokimi konsultacjami społecznymi, których celem miało być wypracowanie propozycji dobrych zasad, opartych na doświadczeniach wielu miast i dzielnic w Polsce. Po pierwszych pozytywnych sygnałach ze strony wszystkich sił obecnych w Radzie Miasta Gdańska odbyły się pierwsze konsultacje z radnymi miejskimi. Oficjalne społeczne spotkanie konsultacyjne zaplanowano na dzień 7 sierpnia.


Tymczasem 31 lipca niespodziewanie, bez wcześniejszych konsultacji społecznych, ogłoszono przygotowanie projektu przez Prezydenta Gdańska i radnych Platformy Obywatelskiej. 1 sierpnia odbyła się w tej sprawie konferencja prasowa, 5 sierpnia Urząd Miejski udostępnił oficjalne projekty uchwał.

W tej sytuacji (początkowo zamiar dotyczył społecznego wypracowania dobrych zasad) głównym celem Kampanii na rzecz budżetu obywatelskiego w Gdańsku stało się doprowadzenie do tego, by gdańszczanki i gdańszczanie zgłosili dobre projekty, a w efekcie długofalowym, byśmy mieli realny wpływ w Gdańsku na wydatki z budżetu miasta.

Temu poświęcona jest strona (zapamiętaj!) www.BudzetObywatelskiGdansk.pl, temu też służy profil na facebooku, a przede wszystkim seria planowanych inicjatyw społecznych i spotkań warsztatowych.

Kontakt:
Ewa LIEDER i Piotr DWOJACKI - 606 12 10 48, Piotr.Dwojacki@gmail.com
Lidia MAKOWSKA - 603 656 833, lm@kulturamiejska.pl



W sierpniu br. prowadziliśmy niezależne konsultacje społeczne. Archiwalna strona tych konsultacji: tutaj »
Media lokalne Trójmiasta piszące o budżecie obywatelskim - przegląd tutaj »
Budżety obywatelskie w miastach całej Polski - przegląd publikacji tutaj »
Link: Budżet obywatelski - jak to się robi? (dobre praktyki)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz