Blogger Widgets

środa, 28 sierpnia 2013

Komisje Rady Miasta - wyniki

W poniedziałek i wtorek zebrały się komisje Rady Miasta Gdańska, w trakcie których dyskutowano zasady przyszłego budżetu obywatelskiego. W posiedzeniach wzięli udział jako aktywna publiczność przedstawiciele gdańskich rad dzielnic i osiedli: Chełm, Dolny Wrzeszcz, Górny Wrzeszcz, Młyniska, Nowy Port, Oliwa, Piecki-Migowo, Siedlce, Stogi, Strzyża, Śródmieście, swoje stanowiska dostarczyli też radni VII Dworu, Wyspy Sobieszewskiej, w ustalaniu stanowisk udział brali też przedstawiciele Brętowa i Osowej. Oficjalne stanowiska w zakładce 'Dokumenty' 

PLUSY. 
Wydaje się, że osiągnięto konsensus w czterech sprawach:
(1) sposobu głosowania - prawo każdego mieszkańca do wskazania do głosowania na 1-5 projektów (proponowaliśmy nawet więcej),
(2) eliminacji pozaformalnych kryteriów wyboru projektu - prawo mieszkańców do głosowania nad wszystkimi projektami, a nie 'wyselekcjonowanymi' przez specjalną komisję,
(3) jawności postępowania - prawo mieszkańców do uczestnictwa w posiedzeniach miejskiej komisji ds. budżetu obywatelskiego,
(4) zwiększonego czasu na przygotowanie i zgłaszanie projektów.

Nie został przedstawiony jeszcze skorygowany projekt uchwały (istnieje tylko wersja obywatelska - nasza), więc musimy się oprzeć na dżentelmeńskim przyrzeczeniu, że rozwiązania te zostaną wprowadzone do projektu końcowego.  

MINUSY. 
Stanowisko Kampanii na rzecz budżetu obywatelskiego w Gdańsku nadal nie uzyskało akceptacji w dwóch ważnych kwestiach
(1) Mieszkańcom wolno będzie zgłaszać projekty tylko w wyselekcjonowanych przez Radę Miasta dziedzinach - wykluczone będą m.in. działania społeczne, kulturalne, edukacyjne, zakupy książek dla bibliotek itp. W tej sprawie radni miejscy nie mają jednolitego stanowiska, jest jeszcze szansa na zgłoszenie wniosku w trakcie czwartkowej sesji Rady Miasta (choć ograniczający gdańszczan werdykt wydaje się przesądzony). 
(2) Nadal bardzo sztywne jest stanowisko Platformy Obywatelskiej w sprawie ustalenia tzw. "okręgów konsultacyjnych". Nie przekonuje radnych negatywna opinia na temat okręgu jelitkowsko-kokoszkowskiego czy brzeźnieńsko-oruńsko-sobieszewskiego czy na temat marginalnych szans Młynisk w okręgu Wrzeszcz-Strzyża-Brętowo-Młyniska. Jak się okazuje, dzielnice ustanowione przez Radę Miasta nie są dla radnych wiarygodną formą organizacji miasta. 

PODSUMOWANIE. Stoimy wobec sytuacji, w której do budżetu obywatelskiego przedstawione zostaną projekty, nad którymi będą głosować wszyscy mieszkańcy miasta, ale dystrybucja środków dokonana zostanie według okręgów wyborczych Rady Miasta. Ponadto niektóre dziedziny życia miasta zostaną wyłączone z prawa mieszkańców do zgłaszania projektów i ich głosowania. 

* * * 
W tej sprawie klub Platformy Obywatelskiej wspierają jako eksperci: red. Konrad Niklewicz i red. Jarosław Makowski z Instytutu Obywatelskiego (think tank PO). Kampania na rzecz budżetu obywatelskiego w Gdańsku posiłkowała się opiniami dr Marcina Gerwina, współinicjatora budżetu obywatelskiego w Polsce (Pracownia Zrównoważone Rozwiązania w Sopocie) oraz dr Piotra Uziębło, konstytucjonalisty z Uniwersytetu Gdańskiego (Katedra Prawa Konstytucyjnego i Instytucji Politycznych na Wydziale Prawa). 

* * * 
Konferencja prasowa społecznej Kampanii na rzecz budżetu obywatelskiego w Gdańsku odbędzie się dziś (środa) o godz. 13 na Targu Węglowym (na mebelkach miejskich Instytutu Kultury Miejskiej w części bliżej Katowni).

Zapraszamy wszystkich chętnych! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz